FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver
1 890,00 kr inkl. moms
| st | rabatt | à-pris |
|---|---|---|
| 1 st | – | 1 890,00 kr |
| 2 st | 5% rabatt | 1 795,50 kr |
| 5 st | 10% rabatt | 1 701,00 kr |
Versatile OTA DVR & OTT 4K streaming
- Formuler CC is an Android-based OTT media streamer and DVR with a built-in over-the-air (terrestrial) tuner that makes
- it easy to watch, pause, rewind, fast forward, and record live, local TV broadcasts from your Over-the-Air TV antenna.*
- Exclusive access to Formuler’s MYTVOnline2 app is included.
Beskrivning
Snabbt svar — 1 890,00 kr inkl. moms
Formuler CC 4K UHD Hybrid – IPTV och marksänd TV i samma box Formuler CC 4K UHD Hybrid är en unik mediaspelare som kombinerar IPTV (OTT) med mottagning av marksänd TV (OTA via DVB-T2).
Vad kostar produkten och när levereras den?
Priset visas på produktsidan. Fri frakt ingår alltid hos Solberga Teknik och leveransen tar 1–3 arbetsdagar.
Vilken garanti ingår?
2 års garanti ingår på alla produkter hos Solberga Teknik.
Formuler CC 4K UHD Hybrid – IPTV och marksänd TV i samma box
Formuler CC 4K UHD Hybrid är en unik mediaspelare som kombinerar IPTV (OTT) med mottagning av marksänd TV (OTA via DVB-T2). Det är den enda Formuler-boxen med inbyggd tuner, vilket gör det möjligt att titta på fria markkanaler och IPTV i samma enhet.
Om Formuler CC 4K UHD Hybrid
CC står för ”Cord-Cutting” och är designad för användare som vill ha både IPTV och traditionell TV-mottagning i samma box. Den har en inbyggd DVB-T2-tuner för marksänd TV och stöd för IPTV via internet. Du kan växla mellan fria markkanaler och IPTV-appar utan att byta enhet.
Boxen bygger på Hisilicon Quad-core-processor med 2 GB RAM och 16 GB lagring. Den har MyTVOnline 2 för IPTV och en separat app för DVB-T2-tunern. Med USB-port kan du ansluta extern lagring för inspelning av marksänd TV – boxen fungerar som en DVR.
För husbilsägare är CC särskilt intressant: på platser med dåligt internet men god marksänd täckning kan du titta på fria markkanaler via tunern, och när internet finns växlar du till IPTV.
Varför välja CC 4K UHD Hybrid?
Inbyggd DVB-T2-tuner. Ta emot fria marksända TV-kanaler via en vanlig TV-antenn. Ingen internetanslutning krävs för markkanaler.
IPTV och marksänd TV i samma box. Växla mellan IPTV (via MyTVOnline 2) och markkanaler (via tuner-appen) utan att byta enhet.
DVR-funktion för markkanaler. Anslut USB-lagring och spela in marksänd TV. Du kan också pausa och spola tillbaka live-TV (timeshift).
Flexibilitet för husbilen. Dåligt internet? Titta på markkanaler. Bra internet? Växla till IPTV. CC hanterar båda situationerna.
12V-kompatibel. 12V 1.5A-adapter ingår – direkt anslutningsbar till husbilens 12V-system.
Tekniska specifikationer
| Upplösning | 4K (3840 x 2160) |
| Processor | Hisilicon Quad-core |
| RAM | 2 GB DDR4 |
| Lagring | 16 GB eMMC |
| Operativsystem | Android |
| Tuner | DVB-T2 (inbyggd) |
| WiFi | 2×2 AC WLAN |
| Ethernet | LAN |
| Video | 4K@60fps, VP9, H.265, H.264 |
| DRM | Widevine L1, L3 |
| Anslutningar | USB 3.0, USB 2.0, HDMI 2.0a (CEC), LAN, Anteningång, IR-mottagare |
| Mått | 150 x 95 mm |
| Ström | 12V 1.5A-adapter (max 13W) |
| IPTV-klient | MyTVOnline 2 |
| Fjärrkontroll | IR (standard) |
Vad ingår
1x Formuler CC, 1x IR-fjärrkontroll, 1x 12V 1.5A-strömadapter, 1x HDMI-kabel, 1x manual.
Vanliga frågor
Behöver jag en antenn för markkanaler?
Ja, för att ta emot marksänd TV via DVB-T2-tunern behöver du en TV-antenn ansluten till antennporten. En vanlig inomhusantenn räcker ofta i områden med god täckning.
Kan jag spela in marksänd TV?
Ja. Anslut USB-lagring till USB-porten. Boxen fungerar som en DVR för markkanaler med inspelning och timeshift.
Har CC MyTVOnline 3?
Nej, CC har MyTVOnline 2 för IPTV-delen. Tuner-delen har en separat app för markkanaler.
Fungerar den på 12V?
Ja, 12V 1.5A-adapter ingår och boxen är direkt kompatibel med husbilens 12V-system.
Varför handla hos Solberga Teknik?
Specialister på TV och IPTV för husbil och husvagn. Varje box testas innan leverans, svensk manual och 2 års garanti ingår.
Jämför liknande produkter
| Produkt | Pris | Prisskillnad |
|---|---|---|
| FORMULER CC – 4K UHD Hybrid Over-the-Air & OTT Cord-cutting Media Receiver | 1 890 kr | – |
| FORMULER Z11 Pro MAX BT1 Edition | 1 895 kr | +5 kr |
| MAG 555 – Google TV 4K Android Mediaspelare med Dual-Band WiFi | 1 975 kr | +85 kr |
| TVIP S-BOX v.726 Ultra BTV 4K UHD – TVIP S | 1 792 kr | -98 kr |
| Formuler GTV Google Certifierad Android TV | 1 790 kr | -100 kr |
Klicka på en produkt för att se mer information.
🔧 Förbättra din upplevelse
Komplettera din FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver med dessa rekommenderade tillbehör för att få ut maximalt av din IPTV-box:
- Formuler GTV-BT1 Bluetooth-fjärrkontroll – Med bakgrundsbelysning för kvällstittandet – sifferknappar och EPG-knapp som ger äkta TV-känsla
- Formuler USB-C HUB – Extra USB-portar, nätverksanslutning och lagring för PVR/inspelning
- 12V-biladapter till Formuler – Kör din Formuler-box direkt från husbilens 12V-uttag – perfekt för resan
- 4G/5G Omniantenn för takmontage – För bästa internetuppkoppling i husbilen – ger stabil IPTV även på svaga signalområden
Alla tillbehör levereras med fri frakt och 2 års garanti.
Relaterade guider
Frågor och Svar — FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver
Här svarar vi på de vanligaste frågorna om FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver. Hittar du inte svaret på din fråga? Kontakta vår kundtjänst så hjälper vi dig.
Vad ingår i paketet med FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver?
I paketet ingår FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver enligt beskrivningen på produktsidan. Eventuella tillbehör som ingår anges under fliken "Beskrivning". Kontakta vår kundtjänst om du är osäker på vad som ingår . Vi hjälper dig gärna.
Finns FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver i lager?
Ja, FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver finns i lager och skickas normalt inom 1-3 arbetsdagar direkt från leverantör.
Hur lång är leveranstiden för FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver?
Vi skickar beställningar inom 1-3 arbetsdagar. Leveranstiden är normalt 1-3 arbetsdagar inom Sverige med våra fraktpartners. fri frakt på beställningar över 250 kr.
Vilken garanti finns på FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver?
Alla våra produkter har minst 2 års tillverkargaranti. Vissa produkter har upp till 3 års garanti. FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver täcks av tillverkarens garantivillkor . Vi hjälper till vid eventuella garantifall.
Behöver jag IPTV-tjänst för att använda FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver?
Nej, FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver är en mediaspelare som fungerar som en smart-TV-box. Du kan installera appar direkt (Netflix, YouTube, SVT Play m.m.). IPTV-tjänst är valfritt och kan läggas till separat.
Kan jag installera appar på FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver?
Ja, FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver har Google Play Store (eller motsvarande app-butik) där du kan ladda ner appar som Netflix, YouTube, SVT Play, TV4 Play, Viaplay, HBO Max och många fler.
Fungerar FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver med WiFi?
Ja, FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver har inbyggt WiFi för trådlös uppkoppling. Du kan även ansluta via Ethernet-kabel för stabilast möjliga anslutning, vilket rekommenderas för 4K-streaming.
Min FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver startar inte efter fabriksåterställning, vad kan jag göra?
Om boxen startar men kopplas ifrån direkt och inställningsmenyn inte visas kan firmware eller hårdvara ha gett upp. Försök inte flasha om med filer från osäkra källor. Våra boxar omfattas av 24 månaders garanti, kontakta oss så hjälper vi dig. En ny box levereras alltid förkonfigurerad och redo att användas.
Hur ställer jag in TV/STB-knappen på fjärrkontrollen till FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver?
På många lärande fjärrkontroller aktiverar du programmeringsläget genom att hålla in TV/STB-knappen i några sekunder tills en indikatorlampa blinkar, istället för att navigera i en meny. Kontrollera att fjärrkontrollen är parkopplad via Bluetooth först, då låses IR-inställningarna upp under Inställningar > Fjärrkontroll eller Tillbehör. Läs även manualen som medföljde boxen.
Måste jag anmäla ny MAC-adress till min IPTV-leverantör när jag byter box?
Ja, för de flesta IPTV-tjänster som knyter abonnemanget till boxens MAC-adress behöver du normalt anmäla den nya boxens MAC-adress till leverantören vid byte, det löser sig sällan själv. Rutinerna varierar mellan tjänster, kontakta din leverantör för exakt besked.
Fraktinformation
Snabbt svar — 1 890,00 kr inkl. moms
Leveranstid: 1-3 arbetsdagar Frakt: Fri frakt inom Sverige.
Vad kostar produkten och när levereras den?
Priset visas på produktsidan. Fri frakt ingår alltid hos Solberga Teknik och leveransen tar 1–3 arbetsdagar.
Vilken garanti ingår?
2 års garanti ingår på alla produkter hos Solberga Teknik.
Leveranstid: 1-3 arbetsdagar
Frakt: Fri frakt inom Sverige. Leverans direkt från leverantör.
Spårbar leverans: Du får leveransbekräftelse med spårningslänk via e-post.
Retur: 30 dagars ångerrätt enligt distansavtalslagen.
Konfigurera
Snabbt svar — 1 890,00 kr inkl. moms
Anslut boxen Anslut HDMI-kabeln från boxen till din TV.
Vad kostar produkten och när levereras den?
Priset visas på produktsidan. Fri frakt ingår alltid hos Solberga Teknik och leveransen tar 1–3 arbetsdagar.
Vilken garanti ingår?
2 års garanti ingår på alla produkter hos Solberga Teknik.
1. Anslut boxen
Anslut HDMI-kabeln från boxen till din TV. Anslut strömadaptern till ett vanligt eluttag. Boxen startar automatiskt när ström ansluts.
2. Anslut till internet
Välj språk (Svenska) och följ startguiden. Anslut till internet:
- WiFi: Välj ditt WiFi-nätverk och ange lösenord. Boxen ansluter automatiskt till det bandet (2.4 eller 5 GHz) som ger bäst signal.
- Ethernet: Anslut nätverkskabel till porten på boxen. Kabelanslutning väljs automatiskt när den finns.
3. Logga in med Google-konto
Logga in med ditt Google-konto (eller skapa ett nytt) för att få tillgång till Google Play Store. Detta krävs för att installera appar som Netflix, YouTube och SVT Play.
4. Konfigurera MyTVOnline 2 (MTO 2)
MyTVOnline 2 finns förinstallerad på boxen. Öppna appen från startskärmen.
- Gå till Menu och välj Edit Portal (eller Add Portal).
- Fyll i Portal Nickname (t.ex. namnet på din IPTV-leverantör).
- Fyll i Portal URL som du fått från din IPTV-leverantör via e-post.
- Tryck OK på fjärrkontrollen.
- Hitta din Box ID eller MAC-adress i inställningar eller på boxens undersida. Ange denna till din IPTV-leverantör om de ber om den.
- Starta om boxen. Dina kanaler laddas automatiskt.
Alternativ: Du kan också använda M3U-länk: gå till Inställningar och välj M3U-playlist. Välj Lägg till och klistra in din M3U-URL från IPTV-leverantören. Spara och vänta medan kanalerna laddas.
5. Installera streaming-appar
Öppna Google Play Store och installera dina streaming-appar: Netflix, SVT Play, TV4 Play, Viaplay, YouTube. Apparna dyker upp på startskärmen och kan sorteras efter dina preferenser.
Specifikationer
Snabbt svar — 1 890,00 kr inkl. moms
Tekniska specifikationer Upplösning4K (3840 x 2160)ProcessorHisilicon Quad-coreRAM2 GB DDR4Lagring16 GB eMMCOperativsystemAndroidTunerDVB-T2 (inbyggd)WiFi2x2 AC WLANEthernetLANVideo4K@60fps, VP9, H.265, H.264DRMWidevine L1, L3AnslutningarUSB 3.0, USB 2.0, HDMI 2.0a (CEC), LAN, Anteningång, IR-mot…
Vad kostar produkten och när levereras den?
Priset visas på produktsidan. Fri frakt ingår alltid hos Solberga Teknik och leveransen tar 1–3 arbetsdagar.
Vilken garanti ingår?
2 års garanti ingår på alla produkter hos Solberga Teknik.
Tekniska specifikationer
| Upplösning | 4K (3840 x 2160) |
| Processor | Hisilicon Quad-core |
| RAM | 2 GB DDR4 |
| Lagring | 16 GB eMMC |
| Operativsystem | Android |
| Tuner | DVB-T2 (inbyggd) |
| WiFi | 2×2 AC WLAN |
| Ethernet | LAN |
| Video | 4K@60fps, VP9, H.265, H.264 |
| DRM | Widevine L1, L3 |
| Anslutningar | USB 3.0, USB 2.0, HDMI 2.0a (CEC), LAN, Anteningång, IR-mottagare |
| Mått | 150 x 95 mm |
| Ström | 12V 1.5A-adapter (max 13W) |
| IPTV-klient | MyTVOnline 2 |
| Fjärrkontroll | IR (standard) |
2 recensioner för FORMULER CC 4K UHD Hybrid OTA/OTT Receiver
Våra kunder säger
Snabba i leverans och support vid frågor. Har rekommenderat många fler att använda dem just pga detta!
Bra sortiment och bra priser, använder Klarna
Bra sortiment och bra priser, använder Klarna
Funkade som förväntat tack
Snabba i leverans och support vid frågor. Har rekommenderat många fler att använda dem just pga detta!















































Lennart Bylund –
Snabb och säker leverans
Cattoken –
Kanonställe med snabba svar och även support snabbt o tydligt.